Традиція Навчально-наукового Інституту високих технологій Київського національного університету імені Тараса Шевченка – визначати в кінці навчального року кращі дипломні роботи продовжується, не дивлячись ні на які негаразди!

15.08.2024

Цього року, як і в минулі роки, поважні атестаційні комісії обрали серед робіт наших випускників ті, що повною мірою продемонстрували:

  • ТВОРЧИЙ ПІДХІД до виконання завдань, оригінальність мислення;
  • МІЖДИСЦИПЛІНАРНІСТЬ;
  • МАЙСТЕРНІСТЬ І ПРОФЕСІОНАЛІЗМ у оформленні роботи та її презентації на захисті.

Настав час оголосити переможців. (Усі переможці отримали сертифікати – непоганий «+» до CV).

 

Серед бакалаврських робіт перемогли такі:

Випускна кваліфікаційна робота бакалавра, студентки спеціальності 171 «Електроніка», ОП «Електроніка (високі технології»

Юрченко Дарини Олегівни

«РОЗРОБКА ПРИСТРОЮ ДЛЯ ГАЛЬВАНІЧНОГО НАРОЩУВАННЯ ТОНКИХ МЕТАЛЕВИХ ПЛІВОК НА ОСНОВІ ПЛІС МАХ10»

Науковий керівник: доцент кафедри квантової радіофізики, к.ф.-м.н. Колєнов Сергій Олександрович.

Гальванічне нарощування тонких металевих плівок, напорошених вакуумними методами, активно використовується в різноманітних наукових і виробничих технологіях. В наш час напрацьовані сучасні прогресивні технології такого нарощування, такі як високочастотне реверсне, але пристроїв для їх лабораторного використання на ринку немає. Тому тема роботи є актуальною і має суттєве практичне значення. Більше можна дізнатися тут.

 

Випускна кваліфікаційна робота бакалавра, студентки спеціальності 105 «Прикладна фізика та наноматеріали», ОП «Нанофізика та комп’ютерні технології»

Кузьменко Таїсії Олександрівни

«СПЕКТРАЛЬНІ ХАРАКТЕРИСТИКИ КОЛОЇДНИХ РОЗЧИНІВ ВУГЛЕЦЕВИХ НАНОЧАСТИНОК»

Науковий керівник: асистент кафедри нанофізики конденсованих середовищ, к.ф.-м.н. Пилипова Ольга Вікторівна.

Вуглецеві наночастинки (CNPs) мають багато потенційних застосувань у ряді областей, від хімічного зондування до каталізу, доставки ліків та терапії завдяки низькій токсичності, біосумісності з живими організмами. Крім того, вуглецеві наночастинки служать чудовими інструментами візуалізації біологічних клітин завдяки, наприклад, флуоресценції. Робота студентки Кузьменко Таїсії присвячена вивченню спектральних характеристик вуглецевих наночастинок. Для дослідження використовувалися сучасні методики, а саме спектроскопія УФ-видимого поглинання, флуоресцентна спектроскопія, вимірювання розмірів за допомогою методики динамічного розсіювання світла. Пані Таїсією були отримані важливі результати, а саме показано можливість керувати центрами флуоресценції при зміні концентрації вуглецевих наночастинок, що можуть з часом знайти практичне застосування. Більше можна дізнатися за посиланням.

Таїсія Кузьменко вже встигла продемонструвати свої результати науковій спільноті, прийнявши участь у конференції молодих вчених з фізики напівпровідників «Лашкарьовські читання – 2024».

 

Випускна кваліфікаційна робота бакалавра, студента спеціальності 102 «Хімія», ОП «Хімія (високі технології)»

Пашкова Кирила Вікторовича

«СИНТЕЗ ТІОНОЕСТЕРІВ З ВИКОРИСТАННЯМ МЕТИЛ ХЛОРОТІОФОРМІАТУ»

Науковий керівник: завідувач кафедри супрамолекулярної хімії, д.х.н. Рябухін Сергій Вікторович.

Тіоноестери є надзвичайно важливими, проте доволі важкодоступними інтермедіатами в органічному синтезі. Розробка сучасних та масштабованих методів їх синтезу відкриє нові перспективи у використанні нових речовин з корисними властивостями. Робота Кирила присвячена введенню в органічну хімію нового реагенту для отримання нових тіоноестерів. Досліджено як його масштабований синтез, так і особливості використання. За матеріалами дослідження готується публікація.

 

Випускна кваліфікаційна робота бакалавра, студента спеціальності 091 Біологія (ОП «Біологія (високі технології)»)

Павлюка Максима Романовича

«ПРОДУКТИ ОКИСНОГО ТА НЕОКИСНОГО МЕТАБОЛІЗМУ L-АРГІНІНУ ЯК МОЖЛИВІ РЕГУЛЯТОРИ ТРАНСПОРТА Са2+ В МІТОХОНДРІЯХ ГЛАДЕНЬКОГО М’ЯЗА МАТКИ»

Наукові керівники:

Від ІБХ НАНУ – провідний науковий співробітник відділу біохімії м’язів, д.б.н., старший дослідник Данилович Ганна Вікторівна.

Від КНУ – професор кафедри, д.б.н., старший науковий співробітниик Данилович Юрій Володимирович.

Мітохондрії відіграють ключову роль у  підтримці Са2+-гомеостазу в клітинах. У зв’язку з важливою регуляторною роллю  та патогенетичним значенням продуктів окисного та неокисного обміну L-аргініну,  з’ясування їх дії на транспорт Са2+  у мітохондріях гладенького м’язу є актуальним. Досліди проведено на міоцитах матки невагітних щурів та на ізольованих мітохондріях. Зроблено висновок про можливість регуляторного впливу продукту окисного метаболізму L-аргініну – NO – на транспорт Са2+ в мітохондріях міометрія, а також відповідний вплив продукту неокисного метаболізму – сперміну шляхом посилення синтезу NO цими субклітинними структурами.

Вже є стаття за матеріалами роботи – значне досягнення, як для бакалавра!

 

А тепер оголошуємо переможців-магістрів:

 

Випускна кваліфікаційна робота магістра, студентки спеціальності 091 «Біологія», ОП «Біоінформатика та структурна біологія»

Волкової Дарини Володимирівни

«ТОКСИКОЛОГІЧНІ ТА АПОПТОЗ-ІНДУКУЮЧІ ВЛАСТИВОСТІ ПОХІДНИХ ЕФІРІВ ФТОРОВАНИХ АМІНОКИСЛОТ В ВЕБАСОЦІЙОВАНІЙ КУЛЬТУРІ КЛІТИН»

Наукові керівники:

Завідувач кафедри молекулярної біотехнології та біоінформатики, к.б.н., доцент Нипорко Олексій Юрійович

к.б.н., старший дослідник, завідувач відділу репродукції вірусів Інституту мікробіології та вірусології ім. Д.К.Заболотного Загородня Світлана Дмитрівна

В роботі Дарини досліджуються токсикологічні та апоптоз-індукуючі властивості похідних ефірів фторованих амінокислот на культурі клітин B95-8 (В-лімфоцити мавп з інтегрованим геномом вірусу Епштейн-Барр). Дослідження оцінює цитотоксичний ефект цих сполук, вивчає їх здатність стимулювати апоптоз і передбачає їх біологічну активність та фармакокінетичні параметри in silico з використанням платформи ADMETlab 2.0. Результати вказують на потенціал цих сполук як терапевтичних агентів завдяки їхній здатності значно індукувати апоптоз і демонструвати сприятливі фармакокінетичні профілі, що може бути корисним для розробки антивірусних препаратів проти вірусу Епштейн-Барр та оптимізації фармацевтичних властивостей цих сполук. Отримані дані відкривають перспективи для їх практичного застосування у боротьбі з вірусом Епштейн-Барр та лікуванні вірус-асоційованих пухлин, проте для підтвердження ефективності та безпечності цих терапевтичних агентів необхідні подальші дослідження, які будуть проводитися в наступних етапах роботи. Детально ознайомитися із дослідженням та результатами можна за посиланням.

 

Випускна кваліфікаційна робота магістра, студентки спеціальності 102 Хімія, ОП «Хемоінформатика»

Ващенко Ольги Олександрівни

«ЯМР-СПЕКТРОСКОПІЧНЕ ДОСЛІДЖЕННЯ ЕЛЕМЕНТА ЗСУВУ РАМКИ ЗЧИТУВАННЯ SARS-COV-1»

Наукові керівники:

Професор Інституту органічної хімії та хімічної біології Франкфуртського університету ім. Гете, Др. Швальбе (Prof. Dr. H. Schwalbe).

Доцент кафедри супрамолекулярної хімії ННІВТ, к.х.н. Гринь Світлана Валеріївна.

Робота Ольги присвячена встановленню вторинної структури елементу зсуву рамки зчитування вірусу SARS-CoV-1 спеціальними методами ЯМР-спектроскопії. Для цього вона освоїла найсучасніші методи дослідження (одно- (4, waterLOGSY (Water-Ligand Observed via Gradient Spectroscopy), та двовимірна (H,’H-NOESY (Nuclear Overhauser Effect Spectroscopy), ‘H, 5N-TROSY (Transverse Relaxation-Optimized Spectroscopy), ‘H, 15N-SOFAST-HMQC (Band-Selective Optimized Flip-Angle Short-Transient Heteronuclear Multiple Quantum Coherence), HNN-COSY (Correlated Spectroscopy)) спектроскопія ЯМР; флуоресцентне титрування) і досягла мети, поставленої наковими керівниками – визначила залежність вторинної структури елементу зсуву рамки зчитування SARS-CoV-1 від його довжини та порівняла спорідненість до лігандів елементів зсуву рамки зчитування SARS-CoV-1, SARS-CoV-2. З роботою Ольги можна познайомитися тут.

 

“Випускна кваліфікаційна робота бакалавра, студента спеціальності 162 Біотехнологія, ОП «Високі технології (біотехнологія)»

Целікова Артема Павловича

«ВИВЧЕННЯ ГЕНЕТИЧНОЇ МІНЛИВОСТІ COLOBANTHUS QUITENSIS З РАЙОНУ АРГЕНТИНСЬКИХ ОСТРОВІВ ТА ПРИЛЕГЛИХ ДІЛЯНОК ЗЕМЛІ ГРЕЙЯМА НА ОСНОВІ ОЦІНКИ ПОЛІМОРФІЗМУ ДОВЖИНИ ІНТРОНІВ ГЕНІВ β-ТУБУЛІНУ»

Науковий керівник від ННІВТ – доцент кафедри молекулярної біотехнології та біоінформатики, к. б. н. Нипорко Олексій Юрійович.

Робота виконана у відділі популяційної генетики Інституту харчових біотехнологій та геноміки НАН України під керівництвом д.б.н. Пірка Ярослава Васильовича.

В ході виконання роботи було оптимізовано протокол виділення геномної ДНК із сухих зразків перлинниці антарктичної та виділено ДНК з 128 зразків з 14 популяцій.  Підібрано умови для полімеразної ланцюгової реакції для дослідження поліморфізму довжини інтронів генів β-тубуліну. Аналіз показав два типи ДНК-профілів серед популяцій перлинниці.  У зоні Антарктики зростають лише два види судинних рослин  — Перлинниця антарктична (Colobanthus quitensis (Kunth) Bartl.) та Щучник антарктичний (Deschampsia antarctica É.Desv). Дослідження генетичної структури популяцій подібних видів в екстремальних умовах мають виключну наукову цінність, задля розуміння адаптивних механізмів в еволюційному процесі як конкретного виду, так і певних груп організмів та екосистем. Хто бажає ознайомитися з роботою Артема – тисніть на посилання.

Фото Colobanthus quitensis (Kunth) Bartl. – Вікіпелія

 

Випускна кваліфікаційна робота магістра, студентa спеціальності 102 Хімія ОП «Хімія та наноматеріали»

Марича Данила Дмитровича

«СИНТЕЗ І ФІЗИКО-ХІМІЧНА ХАРАКТЕРИСТИКА ТЕТРАФТОРОВАНОГО АНАЛОГА γ-АМІНОБУТАНОВОЇ КИСЛОТИ»

Науковий керівник:

директор ННІВТ, професор, д. х. н. Комаров Ігор Володимирович.

В роботі було знайдено методи отримання 4-аміно-2,2,3,3-тетрафторамінобутанової кислоти – цікавого для медичної хімії «будівельного блоку» майбутніх лікарських засобів, аналога γ-амінобутанової кислоти. Підібрано оптимальний метод для отримання мультиграмових кількостей сполуки. Не дивлячись на простоту цієї сполуки і її невелику молекулярну масу, вона виявилася неописаною. Тепер зрозуміло, чому – як і очікувалося, на шляху синтезу сполуки виникли неабиякі складності. Данило подолав складності і з успіхом виконав поставлене перед ним завдання. За результатами роботи вже вийшла стаття у високорейтинговому хімічному журналі!

Випускна кваліфікаційна робота магістра, студента спеціальності 105
Прикладна фізика та наноматеріали ОП «Високі технології (Прикладна фізика та наноматеріали)»

Теслі Романа Руслановича

«КЕРОВАНЕ СТРУМОМ СТВОРЕННЯ ТА МАНІПУЛЮВАННЯ ВИХОРАМИ НА ДОМЕННІЙ СТІНЦІ В КВАЗІ-2D МАГНЕТИКАХ»

Науковий керівник – професор кафедри теоретичних основ високих технологій, д.ф.-м.н., с.н.с. Колежук Олексій Костянтинович

У роботі досліджено особливості динаміки магнітних вихорів (вертикальних ліній Блоха) на доменній стінці в матеріалах з антиферомагнітним упорядкуванням та ефект впливу руху доменної стінки на вихор при пропусканні спін-поляризованого струму. Показано, що така взаємодія викликає одностороннє зміщення стінки, дозволяючи впливати на динаміку вихору, пінінгуючи доменну стінку. Також продемонстровано, що за малих швидкостей електронів спін-поляризованого струму залежність швидкості руху вихору в усталеному режимі від прикладеної сили струму може бути неасимптотичною і мати максимум за певного значення струму, меншого від критичного для даного матеріалу.


 

Традиція Навчально-наукового Інституту високих технологій Київського національного університету імені Тараса Шевченка – визначати в кінці навчального року кращі дипломні роботи продовжується, не дивлячись ні на які негаразди!