16.05.2023
У світі існує близько 10 біотехнологічних компаній, які спеціалізуються на виробництві препаратів з плазми крові. І одна з них — українська Biopharma, яка виготовляє препарати на основі альбумінів, імуноглобулінів та факторів коагуляції.
У рамках курсу Drug development (викладачі: Антон Ганапольський, Дмитро Волочнюк) студенти 1 року навчання магістратури відвідали завод із фракціонування плазми крові. Кількагодинна екскурсія охопила весь цикл виробництва продукції від R&D до контролю якості та виходу на ринок. Скільки б викладач зі студентами не говорили про різні методи контролю якості та GMP стандарти під час занять — по-справжньому це відчувається лише при відвідуванні виробництва, де ціна помилки рахується не у балах на заліку, а в десятках і сотнях тисяч доларів.
Повний цикл виробництва — це лише верхівка айсбергу фармацевтичної галузі. Розробка нового лікарського засобу в світі займає від 5 до 20 років, і базовим етапом розробки є in vitro скринінг. Біотехнологічний стартап Precí, що розташовується на території комплексу Biopharma, спеціалізується на випуску гепатоцитів людини, які в подальшому використовуватимуться клієнтами як ADME-Tox модель у доклінічних дослідженнях. У планах компанії створення 3D культур для доклінічних досліджень. «Коли Антон прийшов на Біофарму, то він від маленького стола, на якому написав свою ідею, що я хочу випускати гепатоцити, вже доріс до лабораторії, яка зараз займає 200 м2» — каже перший заступник директора Biopharma Сергій Ковальчук.
«Ми повністю відкриті до молоді та їхніх ідей. Хочете спробувати себе місяць на виробництві? — Будь ласка. R&D — без проблем! Маєте свою ідею біотех стартапу? — Ми це залюбки обговорюємо, і якщо бачимо ідею робочою — надаємо площі, підтримку та обладнання без жодних зобов’язань. Вийде — супер! Ідея прогорить — теж непогано! — звертається до студентів головний акціонер Biopharma та Precí Костянтин Єфименко: «Ми коли планували 3 поверх тієї будівлі, то розраховували, що там буде до п’яти команд як Precí. Бачили те пусте приміщення поруч? Можливо, воно чекає на когось з вас!»
Велика подяка Антону Ганапольському за організацію поїздки та Костянтину Єфименко за надихаюче спілкування! За насичену екскурсію, дотепні жарти та цінні знання дякуємо Сергію Ковальчуку.
Артем Целіков