Студенти-магістранти Інституту високих технологій, які навчаються за освітньою програмою «Хемоінформатика», пишуть статті для українськомовного сегменту Вікіпедії

05.03.2021

У 2017 році Уряд України виступив з ініціативою щодо «вжиття заходів, спрямованих на підвищення якості українськомовного сегменту відкритої багатомовної мережевої енциклопедії «Вікіпедія» та з метою популяризації і широкого використання української мови в Інтернет-ресурсах». У КНУ імені Тараса Шевченка така ініціатива була сприйнята з ентузіазмом, написання статей до Вікіпедії внесено в лабораторні роботи, самостійні роботи студентів-магістрів, а для аспірантів було запропоновано ввести курс популяризації наукових досліджень, шляхом написання статей.

Ганна Толстанова, начальниця Науково-дослідної частини, докторка біологічних наук, професорка кафедри супрамолекулярної хімії Інституту високих технологій КНУ ось уже 3 роки поспіль разом зі студентами активно наповнюють онлайн-енциклопедію. У рамках вивчення курсу біохімії студенти-магістранти Інституту високих технологій, які навчаються за освітньою програмою «Хемоінформатика», пишуть статті для українськомовного сегменту Вікіпедії.

Ганна Миколаївна так коментує важливу ініціативу: «По-перше, ми вчимо студентів командній роботі – це реальний проєкт, виконання якого починається від початку курсу біохімії. Студенти розподіляються на групи по 3-4 людини, обирають тему, перевіряють, чи питання не виствітлювалося раніше. Потім вони розділяють завдання на етапи, встановлюють дедлайни, призначають відповідальних за кожен етап. Викладач у цьому процесі – ментор, який допомагає на всіх етапах і слідкує за прогресом, щоб проєкт був виконаний вчасно. Перед публікацією статті ми обговорюємо її з усіма студентами групи. Так набуваються необхідні для професійного життя компетенції – основи менеджменту проєктів. По-друге, ми вивчаємо права інтелектуальної власності, вимоги при опублікуванні результатів інших авторів, тобто на практиці опановуємо навички академічної доброчесності та попередження плагіаризму в майбутніх публікаціях. Додатковий драйв забезпечує той факт, що стаття – реальна. Її можуть прочитати всі охочі, похвалити, а можливо й покритикувати».

Нижче подано перелік статей із покликаннями, які підготували й опублікували студенти Інституту високих технологій КНУ:

Терапія з використанням моноклональних антитіл

Гіпертермофільні білки

Постбіотик

Біомаркери старіння

Метаболічні кінази

МАТЕРІАЛ БУВ ОПУБЛІКОВАНИЙ НА САЙТІ КНУ 

 

Що думають про такий вид практичних робіт, самі студенти????

 

В рамках курсу з біохімії ми готували матеріали для української Вікіпедії – створювали нові або суттєво розширювали існуючі статті з біологічної теми. На мою думку, цей досвід дуже корисний та цікавий, адже це допомагає поглибити власні знання у певному питанні, покращити навички підготовки технічних матеріалів, і  популяризувати науку, зробивши цю інформацію доступнішою. Також, працюючи в групах, ми маємо можливість покращити комунікативні та закріпити організаційні навички, необхідні для подальшої роботи та навчання. Наостанок, цей досвід допомагає зрозуміти, що кожен може зробити свій внесок у розвиток та поширення науки навіть таким маленьким зусиллям.

Випускниця ІВТ, PhD student in TranSYS Program, 

UMCG, Groningen, The Netherlands 

 

Можу сказати, що мені в достатній мірі сподобався такий формат роботи, це була доволі творча робота, я навіть освоїв фотошоп трохи. Цікаво було вивчати правила розміщення статтей для Вікіпедії та й взагалі подавати інформацію як для не (зовсім) професіоналів. Однак це дещо впливало на рівень заглиблення у матеріал для нас самих, та здебільшого був корисний досвід.

Ключинський Антон

Даний тип роботи був досить цікавим для мене. Оскільки головною ідеєю було не перекласти англомовну статтю (якщо така є), а написати свою власну, то інформація, яку ми висвітлили у своїй статті “Метаболічні кінази”, була досить цікавою і новою. Уся інформація бралась із опублікованих статей та мала на меті доповнити інформацію, яка і так уже є в публічному доступі (на тій же Вікі). Дана робота була цікава ще тим, що дала можливість спробувати себе у написанні статті для Вікіпедії і дозволила отримати досвід стуктурованої подачі інформації.

Миронов Богдан

Цей проект є непоганою ідеєю для навчання. Мене він найбільше привабив власне темою статті, а конкретно тема старіння (та його потенційне сповільнення), оскільки це цікава область. Необхідність писати статтю саме для Вікі була і крутою, бо маєш змогу подякувати проекту, який сам дуже багато використовував, але з іншого боку я не певен, що це саме мій формат навчання.

Бондаренко Денис

Вважаю участь в даному проекті корисною, тому що це чудова можливість продемонструвати свої навички командної роботи, навчитися основам тайм-менеджменту, оскільки це критично важливо для реалізації поставлених задач та їх успішного розв’язання.

Галавський Сергій

Це досить суспільно важливий вид роботи та впринципі непоганий метод навчання, який має як переваги, так і недоліки.

У презентації теми для групи висвітлюється інформація на тому ж рівні, на якому написана стаття, що гарно свідчить про її рівень. Ця робота потребує ефективної взаємодії в команді, оскільки вона є комплексною. Тому об’єм роботи досить великий, особливо якщо команда невелика. Можу порівняти це із написанням літературного пошуку для дипломної роботи.

Уяздовський Мирослав

Студенти 1 курс магістратури 2020-2021 рр. навчання- освітня програма «Хемоінформатика»

Студенти-магістранти Інституту високих технологій, які навчаються за освітньою програмою «Хемоінформатика», пишуть статті для українськомовного сегменту Вікіпедії